Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије рекао је, након дочека дијела моштију Светог Александра Невског у истоименом манастиру у Угљевику, да овакве светиње привлаче и обједињују људе.
„Треба да радимо и добро чинимо и онда ће нам Бог дати да напредујемо, да се окупљамо, што нам је потребно. Политика и друге агенде деле, а вера и духовност обједињују људе“, рекао је владика Фотије новинарима у манастиру који су подигли припадници руских мировних снага.
Епископ зворничко-тузлански је навео да је манастир још у изградњи и да треба да постане духовни центар у Епархији.
Владика Фотије је рекао да ће се пред моштима Светог Александра Невског читати молитва за болесне људе.
Протојереј Срђан Васиљевић, који 12 година служи у овом храму, рекао је да вјерује да ће Манастир Светог Александра Невског и даље бити мјесто духовног узрастања и националног, културног и сваковрсног јединства српског и руског народа.
Прослави славе манастира присуствовале су делегације из Русије, Чешке и Пољске, преставници политичког и друштвеног живота у регији.
Начелник Угљевика Василије Перић каже да је овај манастир симбол српско-руског пријатељства за које је изразио наду да ће бити вјечно.
„Пријатељство и сарадња између српског и руског народа се подразумијева, а руском народу изражавамо велику захвалност на свему што чини за српски народ у тешким временима“, рекао је Перић.
Вјерници су данас у Манастиру Светог Александра Невског дочекали епископе зворничко-тузланског Фотија и Константина из Руске православне цркве који је донио из Русије дио моштију светитеља.
Епископи Фотије и Константин служили су потом Свету архијерејску литургију на дан празника овог светитеља.
Осим епископа зарајског Константина, викара патријарха московског и све Русије, у руској делегацији је и политичар и научник из Руске Федерације Сергеј Бабурин.
Манастир Светог Александра Невског једини је у Републици Српској који је саградио руски народ и први манастир у Угљевику.
Први храм данашњег манастира Невски у Републици Српској подигли су припадници руских мировних снага 1997. године. Изграђен је по угледу на руске цркве брвнаре, а манастиром је проглашен 2020. године.
Настојатељица манастира је руска монахиња Филотеја.