Чувена наша списатељица Исидора Секулић добро је примјетила да је за Вука Стефановића Караџића језик био „крвоток народа“ тиме је све рекла о значају језика, Вуковој и нашој борби за његово очување а самим тим за његовање наше писмености, културе, традиције и писма, поручио је начелник Угљевика Василије Перић.
У угљевичком Храму Свете Петке Параскеве данас је служена литургија и одржана Духовна академија у храмовној порти у част Светих Кирила и Методија браће твораца првог словенског писма-глагољице
Перић је истакао да онај ко изгуби свој језик изгубио је и свој идентитет.
-Нема тог царства да се сачува ако изгуби језик-рекао је Перић и напоменуо да снага српског народа ма гдје живио лежи баш у српском прелијепом језику украшеном генијалном азбуком.
-Наша култура старија је од многих земаља које су се ових дана дрзнуле да говоре ружно о нашем роду, матици Србији и Републици Српској. Очувањем ових вриједности ми смо на најсигурнијем путу спаса и спасења а то је пут нашег Исуса Христа, Светог Саве и Светог Николаја-поручио је Перић.
Протејереј Александар Тешић након литургије поручио је у проповједи да су Свети Кирило и Методије мисионарском дјелатношћу донијели благу Христову ријеч међу Словене.
-Они су творци првог писма Словена- глагољице. Превођењем библијских и литургијских књига они су извршили евангелизацију Словена. На томе им благодаримо и молитвено их се сјећамо а благослов њихов призивамо јер су нас Свети Кирило и Методије учинили Христовим ученицима-рекао је Тешић.
О Светим Кирилу и Методију на Духовној акамедији бесједио је професор српског језика Марко Љешевић који је рекао рад ова два свеца има огроман значај за све словенске народе јер су они ударили темеље словенској писмености.
-Сви знамо за дјело Вука Караџића српску азбуку. Замислите једну кућу која је наш српски језик, кров те наше куће је Вук Караџић а темељи су наши свеци чији спомен данас славимо-Кирило и Методије а њени зидови су сви наши просвјетитељи који су од Кирила и Методија до Вука Караџића градили српски језик-поручио је Љешевић.
Организатори и учесници Духовне академије били су ђаци првих разреда угљевичке Основне школе „Алекса Шантић“ те учитељице Анкица Докић, Драгана Јовић и Весна Пајић.